هنر واقعی «سلمان فارسی و مالک اشتر» تربیت می کند
هنر واقعي «سلمان فارسي و مالک اشتر» تربيت مي کند
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی:

هنر واقعی «سلمان فارسی و مالک اشتر» تربیت می کند

آيت الله عبادي با بيان اينکه بالاترين هنر «تقوا و اخلاق» است، گفت: هنر به معناي صحيحش اين است که به تربيت و پرورش انسان هايي همچون سلمان فارسي و مالک اشتر کمک کند و جاي هنر در مسجد است و در اين زمينه از قالب هاي غيرموثر بايد پرهيز شود.
شناسه خبر : 45573 تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ زمان انتشار : ۱۴:۰۱

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از استان خراسان جنوبی: آیت الله سیدعلیرضا عبادی صبح امروز دوشنبه (۲۲ اسفند) در دیدار با فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی اظهار داشت: اموری ثابت و پایدار می ماند که ریشه در خلقت و فطرت داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: یکی از این موضوعات، هنر است و دانشمندان می گویند که انسان از جهت روانی در جانش دارای یک اصولی است که احساس روانی و روحی و معنوی دارد.

وی در ادامه بیان کرد: انسان دارای احساسات روحی است و یکی از آن ها می توان به حس پرستش اشاره کرد که در وجود بشر است و اگر به پرستش حق نرسد باطلی را پرستش می کند و از زیر پرستش نمی تواند شانه خالی کند.

آیت الله عبادی گفت: حس کنجکاوی در روان بشر وجود دارد در حالی که علم مورد علاقه انسان است و بدون علم هیچ کاری نمی تواند انجام دهد اما اصل این احساس مربوط به نیاز نیست و دوست دارد چیزهایی بداند که ربطی به زندگی اش ندارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه ۴۰ تفاوت بین انسان و حیوان وجود دارد، افزود: یکی از این تفاوت ها علاقه به زیبایی است و زیبایی با هنر به دست می آد و هنر به این معنا است که استعدادها را به فعلیت برسانیم.

وی در ادامه عنوان داشت: هنر آن است که ماده اولیه را به انواع فعلیت ها که می تواند تبدیل کند و انتهایی برای هنر وجود ندارد و در همه بخش های زندگی انسان هنر دیده می شود.

آیت الله عبادی با اشاره به ارتباط بین هنر و مسجد گفت: تمام هنر در مسجد است و باید تفکیک شود آن هنری که روح را اشباع می کند از آن هنری که هنرنما است و قوه انسان را تخریب و فاسد می کند که مصداق بی هنری است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه هنر اصلی پیش خداوند متعال و پیامبر گرامی اسلام(ص) قرار دارد، افزود: زیبایی اخلاق از ارزش بالاتری نسبت به زیبایی ظاهری برخوردار است و اخلاق باکریمه و بافضیلت و باادب از جمله هنرهای باارزش است.

وی در ادامه بیان کرد: آن چه که در انسان جهت خودسازی از جمله فکر، اخلاق و رفتار و غیره انجام دهد قطعا هنر است و هنر آن است که انسان قدم فراتر نهد و به مقام قرب برسد و همه صفات الهی در او متجلی شود.

آیت الله عبادی با اشاره به اینکه مسجد محلی برای تجلی تعلیمات الهی است، گفت: هنر به معنای صحیحش آن است که بتوانیم در مساجد با استفاده از هنر انسان هایی همچون سلمان فارسی و مالک اشتر را پرورش دهیم و امروز در آستانه ایجاد تمدن اسلامی قرار داریم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: بدترین دشمن برای بشر همین هنرمندان فاسدی هستند که به دست غرب تربیت شده اند و بشر را ساقط کرده اند و دست بردار هم نیستند و دم از حقوق بشر می زنند.

وی تاکید کرد: بشر وقتی نجات می یابد که به سمت مکتب انبیای الهی برود که تمامش علم و کمال است و کار و هنر مکتب انبیای الهی بحث انسان ساختن است و به دنیا اعلام کنید که اگر یک نفر مثل حسین بن علی(ع) دارند را نشان دهند و اگر داشتند که ارائه می کردند.

آیت الله عبادی با بیان اینکه بالاترین هنر «تقوا» است، گفت: ۱۴ قرن هم استعمار خارجی و هم استکبار داخلی ما و اسلام را کوبیدند و باید حقیقت اسلام را هنرمندانه نشان دهید و از قالب های غیرموثر دوری کنید و بدانید که متاسفانه متمم تحریم ها و توطئه های انگلیس و آمریکا در بین مردم نفوذ کرده است و هر عشقی به جز آن عشقی که در پای عشق الهی باشد، شرک است.